Baykuş Blog
“gözler üzerimizde”

Grafik Tasarımcılar Çok İyi Bilir

Eğer bir grafik tasarımcıysan yazının sonuna kadar ''aaa evet'','' aynen ya'', ''valla beni anlatıyor'' diyeceğinden eminiz. Amenna her mesleğin kendine has zorluklarının olduğunu biliyoruz. Ancak bir grafiker pardon grafik tasarımcının gün içerisinde neler çektiğini ancak bir diğer grafik tasarımcı anlayabilir. Ha bide bu mesele var grafiker mi? Grafik tasarımcı mı?

Şimdi uzun uzun açıklama yapıp sizi bunaltmayalım. Grafik tasarımcı mektepli, grafiker ise alaylıdır. Ama grafik tasarımcı birine grafiker dersen o ortamı usulca terk et ve yüksek bir binanın tepesinden kendini at. O kadar sinirlenirler ki sen de ne olduğunu anlayamazsın.

Zordur ama işleri, gün içerisinde nelerle uğraşırlar sen de biraz hak ver. İşte grafik tasarımcıların gün içerisinde karşılaştıkları bazı müşteri diyalogları.

Bir ''Tık'' sağa kaydırsanız hani

Tık? Mutlaka tasarım yaptıktan sonra müşterilerinizden bir tık sağa-sola alın talebini duymuşsunuzdur. Her ne kadar programda bir tık butonunu bulamıyor ve o talebi yine de yerine getiriyorsan sen olmuşsun arkadaşım, hoş geldin tasarım dünyasına.


''Sizi de yoruyorum ama bu son revize ''

Asla son revize değildir! Çünkü tasarımın son revize olması için en az 86.230.967 kez daha revize daha yapman gerektiğini deneyimlerinden ötürü biliyorsundur.

Bunu birde kırmızı da mı denesek?

O tasarımın kırmızıda kendini göstermeyeceğini söylersin ama nafile. Üstüne birde kırmızı halini denersin sonrasında ise şu cümleyi duyarsın. ''Aaa evet hiç hoş durmadı dediğiniz gibi mavi daha iyiymiş hadi değiştirelim'' (Eeee biz de aynısını demiştik, çoğumuzun sakalı da var ama…)

- Tabi efendim değiştirelim hemen.

Çok güzel tasarım olmuş fakat…

Eğer cümle çok güzel olmuş ile başlıyor fakat, lakin, ama diye devam ediyorsa yandın tasarımcı arkadaşım. Çünkü o tasarım sil baştan yapılacak aşamaya gelene kadar, revizesi sürerde sürer.


Fuara yetişecek biraz daha acele etsek!

+ Tabi, fuar ne zaman?

- Yarın

+Hönkkk!!

+Tasarım, revize, onay, baskı kısacası kafamda deli sorular…

- Tasarımcısın sen halledersin.

Olmuş ama sanki bir şey eksik

O bir şey ne ise bulunana kadar tasarımın her köşesine shutterstock'tan bir parça eklersin. Sonunda sen de yaptığın tasarımı unutursun ve kendini başka bir tasarımda bulursun.


Çok küçük bir değişikliğimiz vardı

Başta gayet sana da masumane bir değişiklik gibi gelir, tabi efendim dersin. Sonrasında ise kendini bir şarkının nakaratında bulursun.

- Şimdi bana kaybolan 3 saatimi verseler, şimdi bana bla bla bla…

Şuraya da şunu ekleyelim

Ekleyelim, onu da ekleyelim, tabi onu yalnız bırakmayalım onu da ekleyelim, aaa o geri mi kalsın onu da şuraya sıkıştıralım, ekle, ekle, ekle ERROR! 404 NOT FOUND!

Böyle çok janjanlı ama sade bir o kadar da minimalist ve avangard olsun

Haaaa, neredeyim ben?

Burası neresi?

Beyaz ışık mı o?

Dedeciğimmm